تبلیغات
گلچین - معاون بانك مركزی تشریح كرد: نحوه محاسبه تورم تك‌رقمی
 
گلچین
بهترین سایت خبری شامل مطالب خواندنی در موضوعات مختلف
درباره وبلاگ


با عـــرض سـلام و خـیر مقـدم. امیدوارم این وبلاگ مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ذکر 2 نکته را لازم می دانم: (1) شرایط تبادل لینک: مجاز و دارای رنک، بازدید و موضوع مناسب (2) لطفا سوالات و نظرات خود را راجع به این وبلاگ، فقط در وبلاگ Lashgari.Mihanblog.com مطرح کرده یا به 100Matlab@Gmail.com ایمیل بزنید. متشکرم

مدیر وبلاگ : محمد لشگری
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
.....
دنیای اقتصاد- معاون اقتصادی بانك مركزی در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر ملموس نبودن نرخ تورم تك رقمی برای مردم با تاكید بر اینكه گرانی كالاهای مورد نیاز مردم و در عین حال آمارهای بانك مركزی در مورد كاهش «نرخ» تورم هر كدام در جای خود و وفق مبنای خاص خود حاوی صحت است، گفت: باید در این بین دقت شود نرخ تورم میانگین تحولات قیمتی را نمایش می‌دهد و این میانگین، یك میانگین حسابی نیست.به گفته وی، در كنار برخی گرانی‌ها، بسیاری از كالاها هم یا افزایش قیمت نداشتند یا افزایش قیمت آنها ناچیز بود و اینها چشم‌بندی نیست. . . . .
معاون اقتصادی بانك مركزی:
تك‌رقمی شدن نرخ تورم حقیقتی ناملموس است
دکترحسین قضاوی معاون اقتصادی بانك مركزی در گفت‌وگویی با فارس به پرسش‌ها و انتقاداتی مبنی بر ملموس نبودن نرخ تورم تك رقمی برای مردم پاسخ داد و با تایید بالا رفتن قیمت‌ برخی از اقلام ضروری، به تشریح جزئیات نرخ تورم پرداخت.
حسین قضاوی دستیابی به تورم تك‌رقمی را یك دستاورد بزرگ اقتصادی و قابل تقدیر عنوان كرد و اظهار داشت: اقتصاد كشورها معمولا بر اساس چهار شاخص نرخ تورم، نرخ بیكاری، رشد اقتصادی و وضعیت توازن در بخش خارجی اقتصاد مورد ارزیابی و قضاوت واقع می‌شود.
وی با بیان اینكه در صورتی كه هر كشوری وضعیت مطلوبی در چهار شاخص مذكور داشته باشد، دارای تعادل در بازارهای گوناگون اقتصادی تلقی خواهد شد، افزود: در این حالت بستر مناسبی برای كار و كسب فراهم خواهد بود و به تدریج درآمد ملی افزایش و رفاه عمومی نیز ارتقا می‌یابد.
معاون اقتصادی بانك مركزی، رسیدن نرخ تورم به عدد تك‌رقمی را تحقق یكی از مؤلفه‌های مذكور دانست و تصریح كرد: باید تدابیر مناسب نگهداشت این دستاورد مطلوب را تا حد امكان مد نظر قرار داد، لازم است حتی‌المقدور، جهت‌گیری عموم سیاست‌های اقتصادی با توجه به موهبت ثبات نسبی سطح عمومی قیمت‌ها، مدیریت شود ولو آنكه اولویت برخی از آنها، معطوف به تحقق سایر اهداف اقتصادی باشد.
از حقیقت تا واقعیت
این مقام مسوول بانك مركزی در ادامه اظهارات خود با اشاره به ایراداتی كه به نرخ تورم تك‌رقمی با توجه به تعارض‌هایی كه مردم احساس می‌كنند، اضافه كرد: بنده این مساله را با ذكر مثالی تشریح می‌كنم به این نحو كه اگر چند نفر در یك سالن جمع شوند و قرار باشد قد آنها اندازه‌گیری و بعد میانگین قد این افراد 175 سانتی متر اعلام شود، ممكن است اعتراض شود كه كسی با این ارتفاع یافت نمی‌شود، افراد مزبور یا كمتر از 175سانتی‌متر یا بیشتر از آن باشند. نمی‌توان گفت ایراد مزبور، وارد نیست، نمی‌توان منكر شد كه شاید كسی كه دقیقا قدی منطبق با این عدد داشته باشد، در آن سالن نباشد. در عین حال عددی هم كه به عنوان میانگین قد افراد حاضر در سالن اعلام شده است، مبنای منطقی و قابل اتكا دارد. هر كدام از این دو ادعا حاوی واقعیتی انكارناپذیر است.
وی با تاكید بر اینكه هر دو حالت مذكور واقعیت‌هایی را اعلام می‌كنند كه الزاما به معنای تعارض این حالت‌ها با یكدیگر نیست، تصریح كرد: زمانی كه یك عدد میانگین اعلام می‌شود، الزاما به یكایك افراد تحت شمول مصداق پیدا نمی‌كند. در مورد نرخ تورم نیز همین وضعیت مصداق دارد.
به گفته این مقام مسوول در بانك مركزی، نرخ تورم در واقع «میانگین وزنی» قیمت سبدی از كالاها و خدمات را كه مردم در قالب هزینه‌های خانوار خریداری می‌كنند، مد نظر قرار می‌دهد. این رقم را با رقم دوره زمانی مشابه در سال قبل مقایسه می‌كند و نتیجه این مقایسه را به‌صورت درصد بیان می‌كند. وی ادامه داد: چنانچه چنین رقم‌هایی مرتبط با 12 ماه را مجددا میانگین بگیریم، در این‌صورت است كه نرخ تورم سالانه منتهی به آخرین ماه مورد نظر به دست می‌آید. این رقم چنانچه مربوط به كل شهرهای كشور باشد، بدین مفهوم است كه تحولات قیمتی شهرها نیز مشمول میانگین‌گیری شده است.
یک قلم نماینده کالاهای دیگر
معاون اقتصادی بانك مركزی با تاكید بر اینكه نرخ تورم، روند تحولات قیمت 359 قلم كالا و خدمت را از خوراك، پوشاك و اجاره مسكن گرفته تا كرایه و قیمت لوازم خانگی یا غذای رستوران و نظایر آن مورد بررسی قرار می‌دهد، اظهار داشت: هر یك از اقلام موجود در این سبد كالا نماینده بسیاری از كالاهای دیگر نیز هست.
وی اضافه كرد: در صورتی كه قیمت كباب كوبیده به‌عنوان یكی از كالاهای موجود در سبد محاسباتی مد نظر قرار گرفته و از لحاظ كردن سایر انواع كباب‌های درست شده از گوشت قرمز صرف‌نظر شود، خللی در برآورد تحولات قیمتی ایجاد نخواهد شد. چون این كالاها از جانشین‌پذیری كامل برخوردار بوده و گرانی یكی، گرانی بقیه را به دنبال دارد. كما اینكه ارزان شدن یكی از آنها، به منزله ارزان شدن سایر اقلام مشابه است.
وی تصریح كرد: لذا محدود بودن اقلام سبد محاسباتی تورم به 359 قلم كالا، خللی در برآوردها به بار نمی‌آورد. این سبد از كالاها و خدمات می‌تواند به خوبی معرف عموم مایحتاجی باشد كه خانوارها در زندگی روزمره خود خریداری می‌كنند.
معاون اقتصادی بانك مركزی ادامه داد: طبیعی است قیمت‌هایی كه از این كالا‌ها و خدمات گرفته می‌شود، اینطور نیست كه همگی یك جهت، افزایشی باشند. در هر دوره زمانی كالاها و خدماتی یافت می‌شوند كه قیمتشان بالا رفته است و برخی را نیز می‌توان سراغ گرفت كه دچار افت قیمت شده باشند. لذا وقتی گفته می‌شود نرخ تورم فلان مقدار است به مفهوم آن نیست كه قیمت همه كالاها در دوره زمانی مورد بررسی روند افزایشی را طی كرده است.
گلایه بجای مردم
قضاوی با اشاره به اینكه «میانگین وزنی تحولات قیمتی» ملاك محاسبه نرخ تورم است، گفت: ممكن است در طول دوره مورد بررسی فرضا اجاره بهای مسكن افزایش قابل ملاحظه پیدا نكرده باشد یا حتی قیمت برخی كالاها به عنوان مثال لوازم خانگی، لوازم یدكی و خودرو كاهش هم پیدا كرده باشد. در مقابل ممكن است قیمت كالایی نظیر گوشت گوسفند نسبت به سال قبل، همین موقع، افزایش چند ده درصدی و قیمت كالایی نظیر لیمو ترش حتی قیمت دو برابری را تجربه كرده باشد.
این مقام مسوول در بانك مركزی اضافه كرد: در حالت مذكور افرادی كه از رشد 2 برابری قیمت لیمو ترش، یا رشد زیاد قیمت گوشت گوسفند انتقاد می‌كنند، حرف درستی می‌زنند و بیراهه نمی‌روند، در عین حال كه نرخ تورم اعلام شده توسط بانك مركزی هم مبین واقعیتی مبتنی بر مبانی علمی و تخصصی و قابل احراز است. این دو برداشت به هیچ وجه نافی یكدیگر نیست.
وی با تاكید بر اینكه گرانی كالاهای مورد نیاز مردم و در عین حال آمارهای بانك مركزی در مورد كاهش «نرخ» تورم هر كدام در جای خود و وفق مبنای خاص خود حاوی صحت است، افزود: باید در این بین دقت شود نرخ تورم میانگین تحولات قیمتی را نمایش می‌دهد و این میانگین، یك میانگین حسابی نیست. این‌طور نیست كه رشد چند ده درصدی قیمت گوشت، رشد فرضا 100 درصدی قیمت لیمو و رشد قیمت سایر كالاها را با هم جمع كنیم و تقسیم بر تعداد این كالاها كرده، عددی به‌دست آوریم و به عنوان نرخ تورم اعلام كنیم. بدیهی است اگر قیمت نمك دوبرابر شود یا قیمت گوشت قرمز، این‌طور نیست كه این هر دو به یك اندازه برای مصرف كننده ناخوشایند باشد.
به گفته وی، فشار اقتصادی كه مردم از افزایش دو برابری قیمت گوشت احساس می‌كنند با احساس ناشی از افزایش دو برابری قیمت نمك یكسان نیست. چرا كه مردم در طول سال مخارج اندكی را باید صرف خرید نمك كنند، در حالی كه تامین پروتئین هزینه قابل ملاحظه را بر دوش خانوارها تحمیل می‌كند. هرچه ضریب اهمیت یك كالا در مخارج خانوار بیشتر باشد، افزایش قیمت آن كالا، ولو اندك، به نحو ملموس تری به چشم مردم می‌آید.
قضاوی این مساله را با ذكر یك مثال واقعی چنین تشریح كرد: در طول یك‌سال گذشته منتهی به خرداد 1389، قیمت گوشت گوسفند به‌طور متوسط، 46 درصد گران شده است، اما ضریب اهمیت متوسط آن در هزینه خانوار ایرانی تنها 4/2 درصد (دو و چهار دهم درصد) می‌باشد. بنابراین تنها حدود یك واحد درصد از نرخ تورم حدودا 9 درصدی آن مقطع ناشی از این تحول است. این درحالی است كه اجاره مسكن در یك‌سال گذشته منتهی به خرداد 1389، تنها حدود 9 درصد گران شده، اما چون ضریب اهمیت آن در هزینه‌های خانوار 25 درصد می‌باشد، بنابراین 2 واحد درصد از نرخ تورم حدودا 9 درصدی آن مقطع ناشی از این تحول قیمتی است. در مقابل كالایی مثل شربت اكسپكتورانت 74 درصد گران شده یا قیمت زرشك 44 درصد رشد داشته یا قیمت كله پاچه خام 63 درصد رشد داشته است؛ اما چون ضریب اهمیت این كالاها در هزینه خانوار به صفر میل پیدا می‌كند، بنابراین اثری بر نرخ تورم نداشته است.
چشم‌بندی نكردیم
معاون اقتصادی بانك مركزی خاطرنشان كرد: البته غفلت نكنید كه در همین یكسال گذشته منتهی به خرداد 1389، قیمت رب گوجه فرنگی 6 درصد، گوجه فرنگی 14 درصد، انگور11 درصد، برنج ایرانی 14 درصد، برنج خارجی 11 درصد و قیمت تخم‌مرغ 4 درصد ارزان شد. این كالاها حدود 5 درصد در هزینه‌های خانوار سهم دارد و موجب شد حدود 7/0 (هفت دهم درصد) اثر كاهنده بر نرخ تورم اعمال كند.
به گفته وی، بسیاری از كالاها هم یا افزایش قیمت نداشتند یا افزایش قیمت آنها ناچیز بود. اینها كه چشم‌بندی نیست. ریز این 359 قلم كالا و تحولات قیمتی آنها در هر مقطع زمانی موجود است. من از همكارانم خواهش كرده‌ام از ماه بعد ریز تحولات قیمتی همه این كالاها را روی سایت بانك مركزی بگذارند. ضریب اهمیت آنها هم مشخص باشد تا همه علاقه‌مندان بتوانند دید روشن‌تری نسبت به نحوه محاسبه نرخ تورم و مفهوم آن داشته باشند.
وی ادامه داد: جالب است بدانید 90 درصد از نرخ تورم 4/9 (نه و چهار دهم) درصدی منتهی به خرداد 1389، صرفا به خاطر افزایش قیمتی است كه در 42 قلم كالا رخ داده است. ضریب اهمیت این كالاها 47 درصد است. الباقی 359 قلم كالا یا كاهش قیمت داشته‌اند یا رشد قیمتشان با توجه به ضریب اهمیتشان نزدیك به صفر بوده است. اما نكته این است كه ثبات یا افت قیمت خیلی به چشم نمی‌آید. این افزایش قیمت است كه توی ذوق می‌زند و در ذهن مردم همواره ملموس است.
تجربه كارشناسی
معاون اقتصادی بانك مركزی عنوان كرد: نرخ تورم در بانك مركزی بر اساس مبانی علمی معتبر دنیا محاسبه می‌شود؛ تجربه كارشناسی سازمان یافته و بسیار گران سنگی در گذر زمان شكل گرفته و این افراد به هیچ وجه حاضر نیستند كه تجربه آنها در اثر مسائل حاشیه‌ای مخدوش شود. به گفته این مقام مسوول در بانك مركزی، تمام سرمایه حیثیتی كارشناسان دست‌اندركار امور آماری بانك مركزی از جمله همكاران درگیر در محاسبه نرخ تورم در این بانك در تجربه كارشناسی سال‌های متمادی خلاصه می‌شود. طبیعی است كه این سرمایه انسانی بیش از هرچیز به حیثیت حرفه‌ای خود و رسالت خطیر انجام امور كارشناسی متعهد بوده و گرایش‌های زودگذر و مقطعی در نتیجه تلاش‌های آنها بی‌تاثیر است. مردم هم چنین انتظاری را ندارند كه این كارشناسان خدوم، اصول علمی را به كناری نهند و وفق تمایل ذهنی این و آن، در كش و قوس باشند. وی گفت: نرخ تورم محاسبه شده در بانك مركزی دارای مبنای علمی، تجربه كارشناسی و متدهای بین‌المللی است؛ بنابراین از جهات نامبرده نمی‌توان خدشه‌ای به این نرخ وارد كرد. البته هر متد علمی محدودیت‌های خاص خود را دارد و باید با توجه به محدودیت‌های خاص خود مورد تفسیر و برداشت قرار گیرد.
معاون اقتصادی بانك مركزی اظهار داشت: همان سنجه یا متره‌ای كه در اسفند ماه سال 1387، نرخ تورم را معادل 4/25 درصد (بیست و پنج و چهار دهم درصد) برآورد كرد، امروز و در مقطع زمانی مرداد 1389، نرخ تورم را 8/8 درصد (هشت و هشت دهم درصد) برآورد می‌كند. همان محدودیت‌هایی كه آن هنگام بر متدهای محاسبتی و ضرایب اهمیت و شیوه میانگین‌گیری حكمفرما بود امروز هم همان‌ها حاكم است.
افزایش قیمت‌ها را قبول داریم
قضاوی تاكید كرد: عمده‌ترین چیزی كه می‌توان از مقایسه روندهای تورمی مزبور برداشت كرد این است كه در طول ماه‌های گذشته یعنی از اسفند‌ماه سال 1387 تاكنون از سرعت رشد قیمت‌ها به نحو قابل ملاحظه‌ای كاسته شده است. بدیهی است از افت سرعت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نه می‌توان اینگونه استنتاج كرد كه برخلاف واقعیت‌های جامعه، سطح قیمت‌ها نسبت به دوران گذشته كاهش یافته است و نه از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌توان به غلط برداشت نمود كه تمامی كالاها با افزایش قیمت مواجه شده باشند. كما اینكه چنانچه كسی برداشت كند هزینه یكایك خانوارهای ایرانی در طول یكسال گذشته منتهی به مرداد امسال، تنها حدود 9 درصد افزایش یافته است، برداشت درستی به حساب نمی‌آید.
وی ادامه داد: فشار هزینه‌ای به خانوارها بستگی دارد به اینكه تا چه حد بیشتر از كالاهایی استفاده می‌كرده‌اند كه با افزایش قیمتی همراه بوده‌اند. رقم مطلق نرخ تورم، یك عدد میانگین است و بر یكایك آحاد خانوارها در شهرهای گوناگون كشور انطباق‌پذیر نیست.
معاون اقتصادی بانك مركزی خاطرنشان كرد: زمانی كه نرخ تورم حدود 25 درصد بود، ممكن بود برخی احساسشان، شدت بالاتری را از افزایش هزینه خانوار به ذهنشان خطور دهد. مهم این است كه بدانیم در گذر زمان، این دماسنج رفته‌رفته عدد كمتری را نشان می‌دهد. این سیر نزولی، حكایت از افت سرعت افزایش هزینه خانوارها دارد. در برخی خانوارها كمتر، در برخی خانوارها بیشتر. این افت نرخ تورم، برای همه خانوارها خبری خوشایند و میمون است.
این مقام مسوول بانك‌ مركزی ضمن ارائه تفسیر كارشناسی از نرخ تورم، گفت: نرخ تورم و مقایسه آن با مقاطع قبلی، وضعیت روند افزایش سطح عمومی قیمت‌ها را نشان می‌دهد؛ در حقیقت نشان می‌دهد كه افزایش قیمت‌ها نسبت به گذشته سرعت بیشتر یا كمتری را به خود گرفته است.
مزیت اصلی تورم تك رقمی برای كارآفرینان اقتصادی
معاون اقتصادی بانك مركزی مزیت اصلی تك رقمی بودن نرخ تورم را فراهم‌سازی بستر مناسب برای برنامه‌ریزی‌های اقتصادی دانست و ادامه داد: كارآفرینان اقتصادی در شرایطی كه با نوسانات قیمتی قابل ملاحظه مواجه نباشند، می‌توانند برنامه‌ریزی تولیدی بهتری داشته باشند.
وی اضافه كرد: زمانی كه از نظر تحولات قیمتی برای كسب و كار بستر لازم فراهم باشد، فعالیت‌های مولد می‌‌تواند شكل بگیرد و زمانی كه این فعالیت‌ها رونق گرفت ضامنی برای رشد بهتر اقتصادی خواهد بود.
قضاوی با تاكید بر اینكه رشد اقتصادی می‌تواند رفاه عمومی را برای جامعه به دنبال داشته باشد، تصریح كرد: نرخ تورم یك رقمی در گذر زمان اثر خود را نشان می‌دهد، چرا كه این امر پدیده‌ای نیست كه همه منافع آن را تمامی آحاد مردم به صورت لحظه‌ای و فی الفور احساس كنند.
وی گفت: بخشی از مزایای نرخ تورم پایین، در گذر زمان معلوم و از طریق رونق كسب و كار محقق می‌شود. گرچه در كوتاه‌مدت هم از توزیع ناعادلانه درآمد به نفع اقشار با درآمد آزاد و به ضرر اقشار با درآمد ثابت و حقوق‌بگیران، جلوگیری می‌كند و این در راستای تحقق هرچه بیشتر عدالت اجتماعی و بهبود رفاه عمومی است.
وجود تورم مزمن ریشه پیدایش انتظارات تورمی
این مقام مسوول بانك مركزی یكی از شاخصه‌های اصلی برای ارزیابی عملكرد اقتصاد را پایین بودن نرخ تورم عنوان و خاطرنشان كرد: در كنار این مورد البته كه شاخصه رشد اقتصادی نیز مهم است. نمی‌توان صرفا بر كاهش نرخ تورم تاكید كرد و نسبت به ایجاد انگیزش‌های تقویت رشد اقتصادی بی تفاوت بود. لازم است، اقتصاد كشور به روند بلند مدت نرخ تورم باز گردد و از طریق اصلاح هرچه بیشتر «بنیادها» و «زیرساخت‌ها»، نرخ رشد بالقوه و بالفعل را افزایش داد. تحقق این هدف بیش از آنكه به مدد سیاست‌های پولی ممكن باشد از طریق سایر سیاست‌ها و تسهیل فضای كسب‌وكار امكان‌پذیر است.

منبع: donya-e-eqtesad.com
نوع مطلب : اقتصاد، 
برچسب ها : نحوه محاسبه تورم، تورم، اقتصاد، بانك كركزی، پول، گرانی،
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.